Zaskakujące – Od pokoleń znany, naturalny i niezwykle skuteczny lek na wiele dolegliwości to… Okłady solne. Nie przegap instrukcji.

Solankowe opatrunki

Stosowanie opatrunków solankowych jest dobrze znane od setek lat. Wykorzystywano je do leczenia żołnierzy podczas II wojny światowej, ale obecnie są również użyteczne w przypadku różnych problemów zdrowotnych, takich jak owrzodzenia, żylaki, bóle stawów czy zwykłe przeziębienia. Kiedy warto się na nie zdecydować i jak je stosować?

Przygotowanie bandaży

Aby przygotować solankę, będziesz potrzebować 1 litra przegotowanej lub destylowanej wody oraz soli kuchennej. Upewnij się, że stężenie nie przekracza 10%, ponieważ może to być szkodliwe dla zdrowia. Pamiętaj, aby dokładnie wymieszać składniki – sól powinna być całkowicie rozpuszczona w wodzie.

Gdy solanka będzie gotowa, namocz w niej złożoną gazę, lekko wyciśnij i przyłóż na bolącą część ciała. Możesz również użyć miękkiej ściereczki. Ważne jest, aby skóra była umyta i sucha, a gaza pokrywała cały uszkodzony obszar. Przyklej opatrunek tylko na brzegach, aby rana mogła oddychać. Zdejmij go po około 8-12 godzinach, następnie umyj miejsce ciepłą wodą i osusz.

Zastosowania solankowych opatrunków

Schorzenia kości i stawów

Opatrunek solankowy może być pomocny w przypadku problemów z układem mięśniowo-szkieletowym, np. przy zapaleniu stawów, dnie moczanowej, reumatyzmie, a nawet przy osteoporozie i osteochondrozie. Solanka zmniejsza ból, obrzęk i stany zapalne, a także kruchość kości.

Chore miejsce owiń szeroką gazą na około 8 godzin przez 15 dni. Zaleca się stosowanie opatrunków na noc i przetarcie rano wilgotnym ręcznikiem. Niestety, w przypadku tych chorób proces leczenia może być dość długi.

Ropnie i owrzodzenia

Gazę złożoną na około 6-8 części namocz w solance fizjologicznej. Przyłóż do bolącego miejsca na 2-3 godziny, a po tym czasie przemyj skórę. Zwróć uwagę na sterylność.

Bóle głowy

Zmniejsz migreny i bóle spowodowane zmęczeniem lub wysokim ciśnieniem krwi, stosując opatrunki solne. Szybko złagodzisz ból, przygotowując 10-procentowy roztwór, mocząc cienki bawełniany ręcznik i nakładając go na czoło. Leczenie przeprowadź przez 4 dni.

Przeziębienie i grypa

Ból gardła, zapalenie oskrzeli, krtani czy katar złagodzisz, stosując okłady solne. Gazę złożoną namocz w roztworze i na noc umieść na gardle i czole. Objawy znikną po czterech dniach. W przypadku grypy dodatkowo użyj opatrunku na plecy (jak na gardle i głowie – na noc). Astmę, zapalenie płuc i oskrzeli lecz roztworem o stężeniu 7,5 – 9%, stosując go na plecy i klatkę piersiową za pomocą bawełnianych ręczników. Pozostaw okład na 5 godzin i stosuj przez co najmniej 5 dni.

Tarczyca

Przeciwdziałaj wole tarczycy, używając soli fizjologicznej. Bandaż namoczony 10-procentowym roztworem nałóż na szyję na co najmniej 8 godzin (najlepiej na noc) i powtarzaj przez trzy tygodnie.

Żylaki

Opatrunki solne złagodzą obrzęk, stany zapalne czy ból nóg. Poprawiają krążenie krwi i zapobiegają rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Rozpuść sól morską lub zwykłą we wrzątku lub wywarze z ziół (na przykład dziurawca czy drabiny). Stosuj 100-120 gramów soli na litr wody i zwilżoną tkaninę pozostaw na skórze na 10 godzin.

Ból pleców

Przyczynę bólu krzyżowego ustal u lekarza. Osteochondroza lub przepuklina dysku mogą być przyczyną, ale także inne choroby narządów wewnętrznych (jelita, żołądek, nerki). Roztwór solny pomoże usunąć stan zapalny. W zależności od przyczyny bólu, stosuj leczenie od 15 dni (choroby nerek) do miesiąca (nadciśnienie). W przypadku nadciśnienia, użyj gorącej wody (co najmniej 50° Celsjusza) do przygotowania roztworu i nałóż opatrunek na dolną część pleców. Zapalenie żołądka lecz, nakładając opatrunek także na brzuch.

Zapalne węzły chłonne

Wykorzystaj opatrunki solne do łagodzenia zapalenia i bólu w węzłach chłonnych. Po zaaplikowaniu opatrunku, zabezpiecz go bandażem, aby uniknąć przemieszczania się. Przez 2 tygodnie stosuj.

Ograniczenia

Miej na uwadze, że stosowanie roztworu może doprowadzić do zaburzenia równowagi soli w organizmie. W przypadku zauważenia działań niepożądanych lub nadwrażliwości, zaprzestań używania opatrunków z solą fizjologiczną.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!