Jak odmłodzić mózg, nauczyłem również swoją babcię – neurolog zdradził najprostszy sposób na poprawę pamięci
Następne dwa ćwiczenia wymagają już użycia przygotowanej wcześniej planszy. Widoczny na zdjęciu tekst zawiera słowa napisane różnymi kolorami.
Przeczytaj je na głos, wypowiadając nie tylko słowo, ale też kolor, którym jest ono napisane, następnie powtórz ćwiczenie w odwrotnej kolejności (najpierw kolor, potem słowo).
Ćwiczenie to, podobnie jak poprzednie, trenuje obydwie półkule mózgu – prawa próbuje nazwać kolor, a lewa przeczytać słowo.
Stół Schulte
Wydrukuj widoczną na zdjęciu planszę i trzymaj w odległości około 30-35 cm od oczu (jak przy czytaniu książki).
Skup swój wzrok na środkowej części stołu, tak aby wzrokowo móc pokryć całą jego powierzchnię – patrząc na liczby umieszczone przy krawędziach nie odwracaj w ich kierunku głowy, korzystaj jedynie z widzenia peryferyjnego!
Twoje zadanie polega na jak najszybszym znalezieniu i wymówieniu na głos liczb od 1 do 25. Pamiętaj, żeby przez cały czas skupiać wzrok tylko na środku stołu.
Pierwsze próby wykonania tego zadania mogą ci zająć nawet minutę, ale wraz z kolejnymi podejściami możesz odnaleźć wszystkie liczby w zaledwie 10 sekund!
Wskazówki Lawrence’a Katza:
Amerykański neurobiolog w swojej książce opisał system ćwiczeń, które możesz wpleść w swoje codzienne czynności.
Pamiętaj, żeby ciągle dostarczać swojemu mózgowi nowych bodźców – idąc na spacer, albo nawet przemieszczając się do pracy czy sklepu, staraj się regularnie zmieniać trasę. Metoda ta nie tylko zapewni dodatkową stymulację dla twojego mózgu, ale też może pozwolić ci poznać nowe miejsca w najbliższej okolicy!
Spróbuj też wykonywać codzienne czynności (jak na przykład mycie zębów, czesanie włosów, mieszanie zupy) swoją niedominującą ręką. Kiedy nabierzesz już odrobiny wprawy, rób to z zamkniętymi oczami.
A może lubisz oglądać filmy lub seriale? Spróbuj wyciszyć dźwięk i na podstawie samych gestów i zachowania aktorów odgadnąć o czym rozmawiają!
Comments are closed.