Co powiesz na hodowlę borowików na parapecie lub w ogrodzie – instrukcja krok po kroku
W naturalnym środowisku zarodniki pobudzane są w żołądkach zwierząt, które pokusiły się na borowika. W czasie zachodzenia procesu rozkładu w brzuchach wiewiórek czy dzików, zarodniki aktywują się. Po jakimś czasie trafiają do gleby, gdzie uaktywniają grzybnię. Analizując ten proces nie dziwi fakt, że znalezienie borowika jest zadaniem trudnym.
Hodując borowiki w domowym zaciszu cały cykl wygląda nieco inaczej.
Do ziemi trafiają tylko zdatne zarodniki. To sprawia, że szansa na pojawienie się borowika wzrasta niekiedy nawet tysiące razy. Co więc zrobić, gdy masz już kapelusz tego grzyba ale zarodniki nie są aktywne? Pobudzenie ich jest bardzo proste.
Przygotuj stare, duże borowiki. Najlepiej, jeśli będą to dwa dojrzałe okazy. Jeśli nie jesteś specem od zbierania grzybów, możesz pójść na targ.
Grzyb może być nawet trochę zepsuty. Jego stan nie jest tak istotny. Następnie rozdrobnij grzyby przy pomocy na przykład maszynki do mięsa.
Pamiętaj, by nie myć grzybów przed ich przemieleniem! Przygotuj 4 litry wody. Nie używaj tej z kranu – najlepsza będzie deszczówka lub ze studni.
Dodaj odrobinę wody do powstałej po rozdrobnieniu masy, tak by nieco ją rozmiękczyć. Dołóż do niej 50 g żywych drożdży, a następnie dolej pozostałą część wody. Masę pozostaw w pojemniku przykrytym ściereczką na okres około 2 tygodni w ciemnym i ciepłym pomieszczeniu.
Po tym czasie rozcieńcz mieszankę dolewając około 10 litrów wody. Tak przygotowanym roztworem pozostaje tylko podlać wybrane na hodowlę miejsce. Grzyby zaczną pojawiać się po mniej więcej dwóch tygodniach. Z początku ich ilość może nie będzie imponująca, jednak z czasem zapełnią nawet pół wiadra.
Comments are closed.